Kto jest odpowiedzialny za obciążenia za kradzież karty kredytowej?

Category: Karcie Kredytowej
17 lutego 2021

Działaj szybko albo skończysz z rachunkiem

 • Dzielić
 • KołekE-mailKradzież karty kredytowej jest jednym z najbardziej przerażających wydarzeń związanych z kartami kredytowymi. Ale to nie czas na panikę. Czas na szybkie działanie. Najlepiej jak najszybciej zgłosić kradzież karty kredytowej do wystawcy kredytu. Im szybciej zgłosisz kradzież karty kredytowej, tym mniejsze jest prawdopodobieństwo, że będziesz odpowiedzialny za nieuczciwe obciążenia.

  Twoja odpowiedzialność za obciążenia skradzionej karty kredytowej

  Fair Credit Billing Act (FCBA) to prawo federalne, które określa Twoje prawa w przypadku kradzieży karty kredytowej. Zgodnie z FCBA nie ponosisz odpowiedzialności za jakiekolwiek opłaty, jeśli zgłosisz kradzież przed dokonaniem fałszywych obciążeń na Twoim koncie. Możesz jednak ponieść odpowiedzialność do 50 USD, jeśli złodziej użyje skradzionej karty kredytowej przed zgłoszeniem kradzieży. Dlatego ważne jest, aby zgłosić skradziony kredyt, gdy tylko zauważysz, że go brakuje.

  Jeśli nieuczciwe obciążenia są dokonywane przy użyciu wyłącznie numeru karty kredytowej, a nie fizycznej karty kredytowej, nie będziesz odpowiedzialny za żadne z nieuczciwych opłat. Wystawca karty kredytowej może poprosić o podanie kodu zabezpieczającego na odwrocie karty kredytowej, aby sprawdzić, czy karta nadal jest w Twoim posiadaniu. Uważaj, aby nie dać się nabrać na oszustwo phishingowe, w którym oszust nakłania Cię do podania kodu bezpieczeństwa, mówiąc, że na Twoim koncie wykryto oszustwo. Podawaj poufne informacje tylko podczas połączeń z numerem, który potwierdziłeś, że jest wydawcą Twojej karty kredytowej.

  Jeśli Twój numer konta został przejęty, wystawca Twojej karty kredytowej może wysłać nową kartę ze zaktualizowanym numerem konta lub kodem zabezpieczającym, aby zapobiec przyszłym nieautoryzowanym opłatom.

  Pamiętaj, że zasady dotyczące opłat za skradzioną kartę debetową są różne. Jeśli zgłosisz brak karty debetowej w ciągu dwóch dni, maksymalna odpowiedzialność wyniesie 50 USD. Jednak po dwóch dniach możesz zostać obciążony odpowiedzialnością do 500 USD. A jeśli minie 60 dni, zanim zgłosisz brak karty, możesz być na haku za wszystko. Wcześniejsze 

  Jak wykryć fałszywe opłaty

  Technologia sprawia, że ​​wykrywanie opłat za skradzione karty kredytowe jest łatwiejsze niż kiedykolwiek. Często sprawdzaj swoje konto, telefonicznie lub online, aby upewnić się, że nie zostały dokonane nieautoryzowane obciążenia. Sprawdź swoje konto, nawet jeśli nie masz skradzionej karty kredytowej, ponieważ złodzieje mogą pobierać opłaty, używając tylko numeru karty kredytowej.

  Zgłaszanie skradzionej karty kredytowej

  Jeśli zauważysz nieautoryzowane obciążenia dokonane na skradzionej karcie kredytowej lub skradzionym numerze karty kredytowej, szybko skontaktuj się z wierzycielem. Poinformuj ich, czy Twoja karta kredytowa została skradziona i podaj szczegóły fałszywych opłat.

  Kontynuuj, wysyłając list zawierający datę kradzieży karty kredytowej, datę zgłoszenia kradzieży karty kredytowej oraz wszelkie nieautoryzowane obciążenia na Twoim koncie. Pamiętaj, aby wysłać ten list listem poleconym za potwierdzeniem odbioru na adres korespondencyjny wierzyciela. Adres ten często różni się od adresu przetwarzania płatności.

  Zachowaj kopię numeru karty kredytowej i numeru telefonu do działu obsługi klienta. Przechowuj ją w bezpiecznym miejscu, aby mieć do niej szybki dostęp, aby skontaktować się z wierzycielem w przypadku kradzieży karty kredytowej.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy