Karty kredytowe

Karty kredytowe
Category: Konto Bankowe
16 marca 2021

Dowiedz się, jakie masz prawa, jeśli chodzi o karty kredytowe i jak wybrać właściwą.

Na tej stronie

 • Wybierz kartę kredytową
 • Przepisy dotyczące kart kredytowych
 • Zabezpieczenia kart kredytowych

Wybierz kartę kredytową

Ubiegając się o karty kredytowe, ważne jest, aby rozejrzeć się. Istnieje wiele kart kredytowych z różnymi funkcjami, ale nie ma jednej najlepszej karty. Próbując znaleźć kartę kredytową, która najlepiej odpowiada Twoim potrzebom, weź pod uwagę następujące czynniki:

 • Roczna stopa procentowa (RRSO) – RRSO jest miarą kosztu kredytu wyrażoną jako roczna stopa procentowa. Jeśli stopa procentowa jest zmienna, zapytaj, jak jest ustalana i kiedy może się zmienić.
 • Stawka okresowa – jest to stopa procentowa używana do określenia obciążenia finansowego Twojego salda w każdym okresie rozliczeniowym.
 • Opłata roczna – podczas gdy niektóre karty kredytowe nie mają opłaty rocznej, inne oczekują, że będziesz płacić co roku kwotę za posiadanie karty.
 • Programy nagród – czy możesz zdobywać punkty za przeloty, pobyty w hotelach i bony upominkowe dla swoich ulubionych sprzedawców detalicznych? Skorzystaj finanso z narzędzi online, aby znaleźć kartę, która oferuje najlepsze nagrody.
 • Okres karencji – jest to liczba dni, w ciągu których musisz w pełni opłacić swój rachunek, zanim zaczną się opłaty finansowe. Bez tego okresu konieczne może być zapłacenie odsetek od daty użycia karty lub zaksięgowania zakupu na koncie.
 • Opłaty finansowe – większość pożyczkodawców oblicza opłaty finansowe na podstawie średniego dziennego salda konta: średniej kwoty długu każdego dnia w cyklu rozliczeniowym. Poszukaj ofert korzystających ze skorygowanego salda, które odejmuje miesięczną płatność od salda początkowego. Unikaj ofert wykorzystujących poprzednie saldo przy obliczaniu kwoty należnej; ta metoda ma najwyższy koszt finansowy. Dowiedz się także, czy istnieje minimalna opłata finansowa.
 • Inne opłaty – czy są jakieś opłaty, jeśli otrzymasz zaliczkę gotówkową, dokonasz opóźnionej płatności lub przekroczysz limit kredytu? Niektóre firmy obsługujące karty kredytowe pobierają również miesięczną opłatę. Uważaj: czasami firmy mogą również próbować sprzedawać dodatkowe usługi, oferując inne usługi, takie jak ochrona kredytowa, ubezpieczenie lub pokrycie długów, których możesz nie potrzebować.
 • Warunki – Przeczytaj umowę przed złożeniem wniosku o kartę, aby upewnić się, że zgadzasz się z wymaganiami, takimi jak obowiązkowy arbitraż lub klauzule dotyczące odzyskania własności.
 • Funkcje bezpieczeństwa – czy karta umożliwia jej włączanie i wyłączanie, otrzymywanie powiadomień o oszustwach lub wiadomości tekstowych natychmiast po zakupie?
 • Chip i PIN – czy wydawca karty oferuje funkcje zabezpieczające chip i kod PIN, które wykorzystują wbudowany chip zamiast paska magnetycznego? Możesz potrzebować tego typu karty, jeśli podróżujesz za granicę. W 2015 r. Handlowcy i firmy w USA musieli dodać technologię sklepową i systemy przetwarzania, aby można było dokonywać zakupów za pomocą karty chipowej.

Ustawa o uczciwym ujawnianiu informacji o kartach kredytowych i obciążeniowych wymaga od wystawców kart kredytowych i obciążeniowych podawania wszystkich powyższych informacji we wnioskach kredytowych.

Przewodniki dotyczące kart kredytowych

Uzyskaj wskazówki, które pomogą Ci wybrać i używać karty kredytowej:

 • Przewodnik po kartach kredytowych – Dowiedz się o ważnych kwestiach, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze karty kredytowej, takich jak obsługa klienta, opłaty transakcyjne i inne.
 • Jak kupować kartę kredytową – dowiedz się, jak planować, rozejrzeć się i uzyskać kartę kredytową, która najlepiej odpowiada Twoim potrzebom.
 • Korzystanie z karty kredytowej – poznaj podstawy korzystania z karty kredytowej, w tym zwroty kosztów, błędy, spory, nieautoryzowane obciążenia i bezpieczeństwo.

Przepisy dotyczące kart kredytowych

Przepisy dotyczące kart kredytowych chronią cię przed nieuczciwymi praktykami, dają ci prawo do kwestionowania opłat na twojej karcie kredytowej i pozwalają ci złożyć skargę do wystawcy karty kredytowej.

Prawa posiadaczy kart kredytowych

Ustawa o kartach kredytowych, często nazywana Kartą Praw Posiadaczy Kart Kredytowych, chroni Cię na dwa sposoby:

 • Uczciwość – zakazując pewnych praktyk, które są nieuczciwe lub obraźliwe, takich jak podwyższanie stawki na istniejącym saldzie lub pozwalanie na przekroczenie limitu, a następnie nałożenie opłaty za przekroczenie limitu
 • Przejrzystość – uczynienie stawek i opłat kart kredytowych bardziej przejrzystymi, abyś mógł zrozumieć, ile płacisz za swoją kartę kredytową

Zakwestionuj obciążenie karty kredytowej

Zgodnie z ustawą Fair Credit Billing Act masz prawo kwestionować obciążenia swojej karty kredytowej, których nie dokonałeś lub są one nieprawidłowe, lub za towary lub usługi, których nie otrzymałeś. Aby zakwestionować obciążenie, postępuj zgodnie z tymi wskazówkami:

 • Wyślij list wierzycielowi w ciągu 60 dni od daty stempla pocztowego weksla ze sporną opłatą.
 • Podaj swoje imię i nazwisko, numer konta, datę i kwotę spornej opłaty oraz pełne wyjaśnienie, dlaczego kwestionujesz obciążenie.
 • Aby upewnić się, że wiadomość dotarła, wyślij list listem poleconym za potwierdzeniem odbioru.
 • Kredytodawca lub wystawca karty musi potwierdzić Twój list na piśmie w ciągu 30 dni od jego otrzymania i przeprowadzić dochodzenie w ciągu 90 dni. Nie musisz płacić kwoty będącej przedmiotem sporu w trakcie dochodzenia.
 • Jeśli wystąpił błąd , wierzyciel musi zasilić Twoje konto i usunąć wszelkie opłaty.
 • Jeśli rachunek jest prawidłowy , należy poinformować Cię na piśmie, ile jesteś winien i dlaczego. Musisz zapłacić wraz z wszelkimi powiązanymi opłatami finansowymi.
  • Jeśli nie zgadzasz się z decyzją wierzyciela, złóż odwołanie w Biurze Ochrony Konsumentów (CFPB).

Złożyć skargę

W przypadku problemów z wystawcą karty kredytowej zadzwoń pod numer podany na odwrocie karty lub złóż skargę do CFPB. Obejmuje to problemy z zarządzaniem kontem karty kredytowej, spory dotyczące rozliczeń, zmiany rocznej stopy oprocentowania (RRSO) i nieautoryzowane transakcje. Jeśli nie możesz rozwiązać problemu, poproś o nazwę, adres i numer telefonu organu nadzorującego wystawcę karty.

Zabezpieczenia kart kredytowych

Czy wiesz, że Twoja karta kredytowa może oferować inne zabezpieczenia, które nie są zwykle reklamowane?

Korzystając z karty kredytowej do zakupów w podróży, wystawca karty kredytowej może zaoferować ubezpieczenie podróżne w określonych sytuacjach:

 • Twoja podróż jest opóźniona.
 • Musisz odwołać podróż, ponieważ zachorowałeś Ty lub członek Twojej rodziny.
 • Twój bagaż ginie podczas podróży.

Jeśli wynajmujesz samochód, w ramach wynajmu możesz otrzymać ubezpieczenie komunikacyjne. Niektóre sieci kart kredytowych oferują nawet programy pomocy w zwrocie, które wydłużają okres na zwrot nieużywanego towaru. Pamiętaj: zasady różnią się w zależności od karty i wydawcy.

Znajdź umowę karty kredytowej, sprawdzając bazę danych CFPB, aby dowiedzieć się o specjalnych zabezpieczeniach oferowanych przez Twoją kartę. Umowy obejmują również opłaty, funkcje, warunki i warunki karty kredytowej. Dowiedz się więcej, przeglądając przykładową umowę dotyczącą karty kredytowej.

Masz pytanie?

Zadaj prawdziwej osobie dowolne pytanie związane z rządem za darmo. Otrzymasz odpowiedź lub poinformują, gdzie ją znaleźć.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy