Jaka jest różnica między Bitcoinem a Ethereum?

Category: Jeśli Chodzi
17 lutego 2021

Przeciętnemu obserwatorowi wszystkie kryptowaluty mogą wydawać się podobne. Zrozumienie różnic między Bitcoinem, Litecoinem, Monero i innymi może być trudne. Jeśli chodzi o różnicę między Bitcoinem a Ethereum, odpowiedź jest stosunkowo prosta.

Bitcoin to waluta i nowe pieniądzeKoncepcja stworzenia Bitcoina przez Satoshi Nakamoto jest prosta „w odniesieniu do nieefektywności finansowej i nierówności. Okazało się to trudniejsze w ostatnich latach, mimo że Bitcoin wyrzeźbił własne dziedzictwo w ciągu ostatniej dekady. W przypadku projektu, który wielu spodziewało się zakończenia w ciągu pierwszych kilku lat, sprawy z pewnością potoczyły się pomyślnie.

Te same podstawy nadal dotyczą Bitcoina jedenaście lat później. Tworzenie realnej waluty bez interwencji banków i rządów zawsze było punktem sprzedaży. Dotyczy to tak samo dzisiaj, jak jedenaście lat temu. Jest to w dzisiejszych czasach jedyna nowoczesna forma pieniądza na rynku. Od tamtej pory banki i rządy nadrabiają zaległości. Większość z tych wysiłków nie przyniosła większego sukcesu.

W rzeczywistości można śmiało powiedzieć, że rządy widzą teraz zalety Bitcoina i jego technologii. Zdecentralizowane waluty nie znikają. Chociaż na tym etapie oficjalne uznanie pozostaje nieuchwytne, wśród regulatorów panuje zupełnie inny pogląd. Jednak jest jeszcze wiele aspektów do rozważenia, zanim nastąpią jakiekolwiek większe zmiany.

Więc co to jest Ethereum?Jeśli Bitcoin jest rozwiązaniem płatniczym, Ethereum można postrzegać jako stos technologii do renowacji branży finansowej. W przeciwieństwie do Bitcoin, Ethereum kładzie duży nacisk na technologię, głównie w celu tworzenia nowych produktów i usług. Wszystkie te rozwiązania mogą ostatecznie zawierać Bitcoin jako rozwiązanie pieniężne, chociaż dopiero okaże się, jak będzie ewoluować.

Zasadniczo Ethereum jest ucieleśnieniem wzmocnienia dzięki technologii blockchain. Jest to ekosystem, w którym publiczne zdecentralizowane projekty mogą być budowane i wykorzystywane bez określonego dostępu lub wymagań. Szczególnie interesujące okazały się inteligentne kontrakty. Chociaż inne ekosystemy również oferują taką funkcjonalność, deweloperzy są zainteresowani przede wszystkim Ethereum.

Podobnie jak Bitcoin, Ethereum ma własną walutę, zwaną Ether. Jest używany na giełdach do handlu i spekulacji, ale także służy do opłacania transakcji sieciowych i uruchomionych aplikacji. To, czy kiedykolwiek stanie się globalnym standardem płatności, to inna sprawa. Na razie chodzi o budowanie rzeczy na Ethereum i płacenie za rzeczy za pomocą Bitcoin.

Bitcoin, Ethereum czy oba?Od lat wśród entuzjastów kryptowalut spekuluje się, która z nich jest „lepsza. Prosta odpowiedź brzmi: żadne z nich, ponieważ są bardzo różne i trafiają do wyjątkowego tłumu. Gdy Ethereum i Bitcoin będą współpracować jako jeden ujednolicony ekosystem, mogą się wydarzyć interesujące rzeczy. Trudno przewidzieć, czy kiedykolwiek tak się stanie. Interoperacyjność między łańcuchami bloków a kryptowalutami jest rzadkością, nawet w najlepszych okolicznościach.

Ostatecznie wszystko sprowadza się do osobistych preferencji. Spekulanci często badają oba rynki w poszukiwaniu korzyści finansowych. Deweloperzy będą faworyzować Ethereum, ponieważ zapewnia on bardziej atrakcyjne koncepcje. Każdy, kto zajmuje się obsługą płatności, może chcieć zwrócić większą uwagę na Bitcoin. Na horyzoncie pojawia się wiele zmian, ale może minąć trochę czasu, zanim wszystkie zostaną zrealizowane.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy