Dlaczego nowe karty kredytowe i debetowe zawierają chip

17 lutego 2021

Dzielić:

 • Kliknij, aby udostępnić na Twitterze (otwiera się w nowym oknie)
 • Kliknij, aby udostępnić na Facebooku (Otwiera się w nowym oknie)Kliknij, aby udostępnić na Pinterest (Otwiera się w nowym oknie)W ciągu ostatnich kilku lat najprawdopodobniej widziałeś ten ważny dodatek do swoich kart kredytowych i debetowych. Być może nagle Twój bank ponownie wyemitował każdy jeden, a nowe mają błyszczący mały kwadrat. A kiedy używasz ich w niektórych sklepach, musisz włożyć kartę do czytnika zamiast przesuwać ją.

  Te małe błyszczące kwadraty nazywane są chipami EMV i znajdują się już na prawie 400 milionach kart w Stanach Zjednoczonych. Oznacza to, że obecnie trzy z czterech kart w USA są już wyposażone w chipy.

  Karty z chipem są już standardem w większości krajów świata, a stoją za nimi znane instytucje finansowe, w tym American Express, Discover, JCB, MasterCard, UnionPay i Visa. (EMV oznacza Europay, MasterCard, Visa.)

  Firmy te mają wiele motywacji, aby lepiej zabezpieczać transakcje kartą: pieniądze. Tylko w 2016 roku eksperci przewidywali, że 4 miliardy dolarów w Stanach Zjednoczonych zostaną skradzione przez przestępców powielających informacje na standardowym pasku magnetycznym znajdującym się na odwrocie każdej karty.

  Ponadto niektóre z najgorszych przestępstw związanych z kartami kredytowymi ostatnich lat wykorzystywały automaty płatnicze, w których przeciągasz kartę. Pamiętasz, kiedy Target został zhakowany kilka lat temu? Przestępcy włamali się do czytników kart kredytowych w sklepach, aby wykraść informacje od nawet 70 milionów ludzi. To samo z The Home Depot, gdzie przestępcy używali tej samej metody przez okres pięciu miesięcy w 2014 roku, aby przejąć dane kart kredytowych od 56 milionów ludzi.

  Wiadomości techniczne, które są dla Ciebie ważne każdego dnia

  Prywatność, bezpieczeństwo, najnowsze trendy i informacje potrzebne do najlepszego cyfrowego życia.

  Chipy EMV mają na celu znacznie utrudnić przestępcom kradzież informacji i wykorzystywanie systemów płatności sprzedawców detalicznych. Oto, jak to działa i dlaczego nadal nie jest tak bezpieczne, jak mogłoby się wydawać.

  Bezpieczeństwo EMV

  Chip EMV na Twojej karcie chroni Cię przed przestępcami na wiele sposobów. Jeśli próbowałeś przeciągnąć kartę kredytową lub debetową z chipem EMV, wiesz, że nie działa ona ze standardowymi czytnikami kart kredytowych, które odczytują pasek magnetyczny. Chip różni się od paska i dotyczy to również sposobu, w jaki przechowywane są na nim Twoje informacje.

  Za pomocą paska magnetycznego zakodowane są na nim wszystkie informacje. Jeśli fałszerz ukradnie go i skopiuje, będzie mógł wykorzystywać Twoje informacje w kółko. Jednak chip EMV nie przechowuje twoich informacji. Zamiast tego chip komputerowy tworzy unikalny identyfikator transakcji za każdym razem, gdy go używasz. Używa szyfrowania, aby bezpiecznie ukryć Twoje dane osobowe, więc nawet jeśli hakerzy zdobędą identyfikator, jest on dla nich bezwartościowy.

  Po drugie, w większości krajów na świecie wydawcy kart kredytowych wymagają, aby ludzie również wprowadzali kod PIN. Jest to powszechnie określane jako metoda chip-and-PIN. To świetny sposób na zapewnienie bezpieczeństwa kart i informacji. Kiedy używasz chipa i kodu PIN, chip EMV tworzy unikalny identyfikator dla tej transakcji. Oprócz tego musisz odblokować swoją kartę kodem PIN. Nawet jeśli przestępca dostałby w swoje ręce twoją kartę, najprawdopodobniej miałby naprawdę ciężki czas, aby przekroczyć twój PIN.

  Uwaga : czytaj dalej, aby dowiedzieć się, dlaczego metoda chip-and-PIN może nie przynieść wiele dobrego w Stanach Zjednoczonych.

  Po trzecie, niektóre karty EMV używają czegoś, co nazywa się komunikacją bliskiego zasięgu (NFC) do dokonywania transakcji finansowych. Machasz kartą obok czytnika NFC lub wkładasz ją do jednego, a pieniądze są przesyłane za pomocą technologii fal radiowych z karty do sprzedawcy. Aby przestępcy mogli ukraść Twoje informacje, musieliby dosłownie znajdować się w odległości kilku centymetrów od Ciebie i mieć przy sobie czytnik NFC. To wykonalne, ale nie jest to coś, czego zwykli przestępcy się podejmą.

  Wady

  Podczas gdy karty kredytowe i karty debetowe z chipami EMV lepiej chronią Twoje informacje przed kradzieżą, EMV jest obecnie niedoskonałym systemem. A ściślej mówiąc, jest to niedoskonale wykonany system. Dlatego:

  1. Podczas gdy większość kart obsługuje chipy, wiele systemów punktów sprzedaży detalicznej nadal nie ma włączonych czytników chipów, co naraża klientów. W rzeczywistości automatyczne dystrybutory benzyny, jedno z najłatwiejszych miejsc, w których złodzieje mogą przesuwać dane karty, nie muszą być zgodne z przepisami do października 2020 r. Bonus : Czy znasz trzy miejsca, w których korzystanie z karty naraża Cię na największe ryzyko? Dowiedz się tutaj.

  2. Metoda chip-and-PIN, w której chip EMV tworzy unikalne kody transakcji, a także wprowadza się kod PIN, aby odblokować kartę, nie będzie w rzeczywistości używana w Stanach Zjednoczonych. Przynajmniej nie tak szeroko, jak gdzie indziej na świecie. Tutaj najprawdopodobniej będziesz używać swoich kart EMV, wkładając je do czytnika lub machając nimi, a następnie podając podpis zamiast kodu PIN. Oznacza to, że karty EMV będą bezpieczniejsze niż obecne karty z paskiem magnetycznym, ale nie będą tak bezpieczne, jak mogą być.

  3. Jeśli podróżujesz za granicę, gdzie używana jest metoda chip-and-PIN, możesz napotkać problemy, jeśli nie masz numeru PIN. Ponadto w Stanach Zjednoczonych nastąpi okres przejściowy, w którym karty będą miały zarówno pasek magnetyczny (który ostatecznie zniknie), jak i chip EMV. W niektórych krajach czytelnicy EMV mogą nie odczytać karty z paskiem i chipem.

  4. Przestępcy są sprytni, ale już o tym wiedziałeś. Jeśli ukradną Twoją kartę wyposażoną w EMV i użyją jej do dokonania zakupu online lub złożenia zamówienia przez telefon, nie będą musieli skanować Twojego chipa EMV. Nazywa się to brakiem karty lub transakcją CNP. To narastający problem w krajach, które używają metody chip-and-PIN.

  Mimo to korzystanie z chipa EMV karty jest nadal bezpieczniejsze niż przesuwanie paska magnetycznego, a całkowite przyjęcie powinno być celem na przyszłość. Najwyższy czas, aby posiadacze kart i sprzedawcy detaliczni poważnie potraktowali bezpieczeństwo.

  Czy podoba Ci się zwiększone bezpieczeństwo, jakie te karty EMV oferują konsumentom? Daj nam znać w komentarzach o swoich doświadczeniach z nimi i czy dzięki nim czujesz się bezpieczniej.

  We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy