Co to jest ubezpieczenie od ryzyka kredytu hipotecznego?

Category: Zakup Domu
17 lutego 2021

16 listopada 2016 Przez JMcHood

Kiedy kupujesz kredyt hipoteczny, prawdopodobnie słyszysz od pożyczkodawcy wiele różnych terminów. Jednym z tych terminów jest konieczność posiadania ubezpieczenia od ryzyka. Czy to to samo, co ubezpieczenie domu, czy też coś innego? Terminy często się zamieniają, podczas gdy w rzeczywistości występują niewielkie różnice.

Ubezpieczenie od zagrożeń chroni przed zagrożeniami

Jak sama nazwa wskazuje, ubezpieczenie od ryzyka obejmuje ubezpieczenie na wypadek zagrożenia. Zagrożenie jest opisywane jako coś, co występuje w wyniku pożaru, gwałtownych burz, kradzieży i wandalizmu. To, czego nie obejmuje, to wszelkiego rodzaju obrażenia, które mają miejsce na twojej nieruchomości. W tym miejscu wchodzą w grę inne składniki ubezpieczenia Twojego domu. Zazwyczaj pożyczkodawcy hipoteczni szczególnie dbają o to, czy masz co najmniej ochronę przed zagrożeniami. Jeśli nie masz ubezpieczenia, a masz już kredyt hipoteczny, pożyczkodawca ma prawo wymusić na Tobie ubezpieczenie na własny koszt, co może być dość kosztowne.

Powód, dla którego Bank dba o ochronę przed zagrożeniami

Możesz się zastanawiać, dlaczego bank miałby dbać tylko o ochronę przed ryzykiem, a nie o pełną polisę ubezpieczeniową właściciela domu, którą nosi większość właścicieli domów. Dzieje się tak wyłącznie dlatego, że bank chce chronić swój majątek. Tym atutem jest twój dom – struktura, a nie zawartość twojego domu. Nie ma to również nic wspólnego z tym, czy ktoś odniesie obrażenia na Twojej nieruchomości. Bank chce wiedzieć, że Twój dom jest ubezpieczony od zagrożeń, które powodują bezpośrednie szkody w domu, które mogą obniżyć jego wartość.

Powodem, dla którego bank tak bardzo dba o strukturę, jest to, że jest to ich kopia zapasowa, jeśli nie spłacisz kredytu. Chociaż pożyczyłeś pieniądze na pełne 30 lat, nie każdy pożyczkobiorca spłaca całą swoją pożyczkę. Niektórzy kredytobiorcy wpadają w kłopoty i kończą się koniecznością oddania domu z powrotem w wyniku przejęcia. W tym momencie bank chce ponownie spróbować sprzedać dom. Jeśli jednak dojdzie do uszkodzenia domu, bank nie dostanie tyle pieniędzy, ile oczekiwał na zakup domu. Kiedy tak się dzieje, bank ponosi stratę. Jeśli jednak szkoda, która wystąpiła, była wynikiem jakiegoś rodzaju zagrożenia, ubezpieczenie mogłoby pokryć koszty jej naprawy.

Ile potrzebujesz ubezpieczenia?

Innym pytaniem, które ma wiele osób, jest to, ile muszą mieć ubezpieczenie od ryzyka. Jeśli finansujesz swój dom hipoteką, polisa ubezpieczeniowa musi przynajmniej pokrywać kwotę kredytu. W ten sposób pożyczkodawca wie, że ma ochronę, gdyby coś się stało na drodze do Twojego domu. Sam pożyczkodawca powie Ci, ile potrzebujesz ubezpieczenia, ale zazwyczaj pożyczkobiorcy wykupują ubezpieczenie nie tylko wystarczające do pokrycia wartości domu, ale także wystarczające na pokrycie kosztów odtworzenia domu. Chroni to Ciebie i bank, jeśli wydarzy się coś nie do pomyślenia i Twój dom spłonie. Powiedzmy, że dzieje się to 10 lat później. Oczywiście koszty będą wtedy inne; odbudowa domu może kosztować więcej. Dzięki pokryciu kosztów wymiany możesz bez obaw odbudować swój dom po aktualnych cenach.

Pożyczkodawca jest Odbiorcą Straty

Jedną rzeczą, z której możesz nie zdawać sobie sprawy, wykupując polisę ubezpieczeniową w domu, jest to, że pożyczkodawca ma udział w przychodach z polisy. Załóżmy, że wykupujesz polisę i musisz z niej skorzystać z powodu jakiejś klęski żywiołowej. Po zakończeniu naprawy domu, jeśli zostały Ci pieniądze z polisy, pożyczkodawca wymaga wiedzy na temat wpływów. Jest to konieczne, aby pożyczkodawca mógł mieć pewność, że nie zostaną one wykorzystane.

Nie ma jednego programu hipotecznego, z którego możesz skorzystać, który nie wymagałby posiadania ubezpieczenia od ryzyka. To sposób pożyczkodawcy na zapewnienie, że nie straci, jeśli coś stanie się z Twoim domem. Bez odpowiedniego ubezpieczenia, jeśli doznałeś szkody w wyniku katastrofy, możesz łatwo po prostu wyjść z domu, zostawiając pożyczkodawcę w kantorze na pozostałą kwotę pożyczki. Przy odpowiedniej polisie ubezpieczeniowej to niemożliwe – zarówno Ty, jak i pożyczkodawca macie ochronę.

We use cookies to provide you with the best possible experience. By continuing, we will assume that you agree to our cookie policy